Νικητής του Rally Monza ο Rossi

    Ο Valentino Rossi κέρδισε το Rally Monza και ξεκινάει διακοπές

    Ο Valentino Rossi ήταν ο μεγάλος νικητής του Rally Monza έπειτα από δυνατή μάχη με τους Neuville και Cairoli. Ο Ιταλός οδηγώντας ένα Ford Fiesta RS WRC ήταν σταθερά γρήγορος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και εκμεταλλευόμενος τις ατυχίες των αντιπάλων του έφτασε στη νίκη. Παρόλα αυτά, στο τελευταίο event, το Master Show, δεν κατάφερε να κερδίσει μένοντας εκτός από τον Tony Cairoli ο οποίος και κέρδισε στον τελικό αργότερα τον Thierry Neuville.

    Στη δεύτερη θέση της Γενικής τερμάτισε ο Βέλγος οδηγός της Hyundai, Thierry Neuville, ενώ το βάθρο συμπλήρωσαν τα αδέρφια Brivio.

    Παραλίγο!

    Γενική Κατάταξη

    Θ. Νο Οδηγός Εθν. Αυτοκίνητο Κατ. Χρόνος Δ.
    1 46 ROSSI Valentino

    CASSINA Carlo

     ITA

     ITA

    FORD FIESTA WRC16 1:24’07.2
    2 7 NEUVILLE Thierry

    VIAL Julien

     BEL

     FRA

    HYUNDAI I20 WRC16 1:24’59.5

    0’10

    52.3

    52.3

    3 63 BRIVIO Roberto

    BRIVIO Davide

     ITA

     ITA

    FORD FIESTA WRC16 1:25’12.1

    0’05

    1’04.9

    12.6

    4 5 BOSCA Alessandro

    ARESCA Roberto

     ITA

     ITA

    EUROSPEED ASD

    HYUNDAI I20

    WRC16 1:25’15.3

    0’05

    1’08.1

    3.2

    5 64 SALUCCI Alessio

    DOTTA Mitia

     ITA

     ITA

    FORD FIESTA WRC16 1:26’06.3 1’59.1

    51.0

    6 10 PEDERSOLI Luca

    BONI Veronica

     ITA

     ITA

    CITROEN C4 WRC20 1:26’09.3 2’02.1

    3.0

    7 2 PERICO Alessandro

    TROLESE Mario

     ITA

     ITA

    P.A. RACING

    FORD FIESTA

    WRC16 1:26’12.2

    0’05

    2’05.0

    2.9

    8 14 BERETTA Matteo

    CARRARA Fabrizio

     ITA

     ITA

    FORD FIESTA WRC16 1:26’16.1

    0’05

    2’08.9

    3.9

    9 1 LONGHI Piero

    SANTINI Gianmaria

     ITA

     ITA

    TWISTER ITALIA

    FORD FIESTA

    WRC16 1:26’45.1 2’37.9

    29.0

    10 3 LIUZZI Vitantonio

    FLOREAN Fulvio

     ITA

     ITA

    FORD FOCUS WRC20 1:26’54.0

    0’35

    2’46.8

    8.9

    11 15 BETTI Luca

    LUCARELLI Selvaggia

     ITA

     ITA

    ISLAND MOTORSPORT

    FORD FIESTA

    WRC16 1:27’00.3

    0’45

    2’53.1

    6.3

    12 9 ANDREUCCI Paolo

    ANDREUSSI Anna

     ITA

     ITA

    PEUGEOT 208 R5 1:27’08.3

    0’05

    3’01.1

    8.0

    13 16 UZZENI Pierfranco

    FAPPANI Danilo

     ITA

     ITA

    SUBARU IMPREZA WRC20 1:27’30.3

    0’10

    3’23.1

    22.0

    14 42 BABINI Fabio

    CIUCCI Giacomo

     ITA

     ITA

    POWER CAR TEAM

    PEUGEOT 208

    R5 1:27’40.6

    0’15

    3’33.4

    10.3

    15 25 RE Alessandro

    GRAZIANI Marina

     ITA

     ITA

    D-MAX SWISS

    CITROEN DS3

    R5 1:27’54.2 3’47.0

    13.6

    16 18 GROOTEN Bertrand

    LOUETTE Michael

     BEL

     BEL

    D-MAX SWISS

    CITROEN C4

    WRC20 1:28’14.1 4’06.9

    19.9

    17 32 ZONZINI Emanuele

    STEFANELLI Silvio

     RSM

     RSM

    TWISTER ITALIA

    FORD FIESTA

    R5 1:28’44.3 4’37.1

    30.2

    18 86 TOSINI Luca

    PEROGLIO Roberto

     ITA

     ITA

    NEW TURBOMARK ASD

    PEUGEOT 207

    S2000 1:28’50.9 4’43.7

    6.6

    19 85 FREGUGLIA Giuseppe

    VOZZO Marco

     ITA

     ITA

    A.S. CURNO RACING

    SKODA FABIA

    S2000 1:29’01.2

    0’05

    4’54.0

    10.3

    20 12 PURICELLI Mirko

    PALA’ Loris

     SUI

     SUI

    FORD FIESTA WRC16 1:29’40.0 5’32.8

    38.8

    21 34 TAGLIANI Michele

    SILOTTO Michela

     ITA

     ITA

    EUROSPEED ASD

    FORD FIESTA

    R5 1:30’09.6 6’02.4

    29.6

    22 21 GIORDANO Simone

    SCARZELLO Renata

     ITA

     ITA

    PEUGEOT 208 R5 1:30’13.8

    0’10

    6’06.6

    4.2

    23 36 BIOLGHINI Pablo

    ROCCHI Silvia

     ITA

     ITA

    PEUGEOT 208 R5 1:30’13.8 6’06.6
    24 77 GIANESINI Marco

    BERGONZI Marco

     ITA

     ITA

    TOP RALLY

    PEUGEOT 207

    S2000 1:30’19.1 6’11.9

    5.3

    25 58 PAPALEO Renato

    FERRARO Ezio

     ITA

     ITA

    TWISTER ITALIA

    PEUGEOT 207

    S2000 1:31’01.8

    0’20

    6’54.6

    42.7

    26 11 BELTRAMI Massimo

    VENTURA Sara

     SUI

     ITA

    D-MAX SWISS

    CITROEN C4

    WRC20 1:31’02.6 6’55.4

    0.8

    27 38 CONSANI Robert

    OMETTO Pietro

     FRA

     ITA

    CITROEN DS3 R5 1:31’06.4 6’59.2

    3.8

    28 29 DE SANTIS Girolamo Grazi

    MUSTI Claudia

     ITA

     ITA

    WINNERS RALLY TEAM

    FORD FIESTA

    R5 1:31’11.5 7’04.3

    5.1

    29 37 ZANASI Marco

    FRANZI Mirko

     ITA

     ITA

    TWISTER ITALIA

    FORD FIESTA

    R5 1:31’32.9

    0’15

    7’25.7

    21.4

    30 81 RONCORONI Marco

    BRUSADELLI Paolo

     ITA

     ITA

    VS CORSE

    PEUGEOT 207

    S2000 1:31’34.3 7’27.1

    1.4

    31 39 ALBERTINI Stefano

    NIBOLI Gianluigi

     ITA

     ITA

    COMERO RACING

    PEUGEOT 208

    R5 1:31’38.6 7’31.4

    4.3

    32 79 CHIESA Andrea

    BERISONZI Fabio

     ITA

     ITA

    GIESSE PROMOTION

    PEUGEOT 207

    S2000 1:31’44.0

    0’05

    7’36.8

    5.4

    33 51 LIBERINI Andrea

    GUERRA Alessandro

     ITA

     ITA

    PEUGEOT 207 S2000 1:31’49.9

    0’20

    7’42.7

    5.9

    34 22 RICCIO Davide

    CANIGGIA Luca

     ITA

     ITA

    FORD FIESTA R5 1:32’02.2 7’55.0

    12.3

    35 73 FERRAROTTI Ivan

    ROMEI Gabriele

     ITA

     ITA

    MOVISPORT

    FIAT PUNTO

    S2000 1:32’06.2

    0’15

    7’59.0

    4.0

    36 100 BONACINI Alessandro

    NOVELLI Dario

     ITA

     ITA

    MOVISPORT

    MITSUBISHI EVO X

    R4 1:32’11.7

    0’05

    8’04.5

    5.5

    37 120 GILARDONI Kevin

    BONATO Corrado

     ITA

     ITA

    MOVISPORT

    RENAULT CLIO

    R3C 1:32’14.8 8’07.6

    3.1

    38 76 TERRINI Sergio

    RUGGERI Roberto

     ITA

     ITA

    TWISTER ITALIA

    PEUGEOT 207

    S2000 1:32’23.1

    0’05

    8’15.9

    8.3

    39 114 CAFFONI Davide

    MINAZZI Massimo

     ITA

     ITA

    NEW TURBOMARK ASD

    RENAULT CLIO

    R3C 1:32’26.4 8’19.2

    3.3

    40 70 GIANNINI Massimiliano

    TREDICI Filippo

     ITA

     ITA

    PEUGEOT 207 S2000 1:32’39.3

    0’05

    8’32.1

    12.9

    41 84 BIANCO Efrem

    LAMONATO Dino

     ITA

     ITA

    POWER CAR TEAM

    PEUGEOT 207

    S2000 1:32’41.8 8’34.6

    2.5

    42 94 SCATTOLON Giacomo

    ZANINI Paolo

     ITA

     ITA

    ROAD RUNNER TEAM

    MITSUBISHI EVO X

    R4 1:32’45.0 8’37.8

    3.2

    43 122 VITTALINI Alex

    TAVECCHIO Sara

     ITA

     ITA

    BLUTHUNDER R.I.

    CITROEN DS3

    R3T 1:32’46.8 8’39.6

    1.8

    44 88 VILLA Manuel

    FERRARA Michele

     ITA

     ITA

    COMO CORSE ASD

    PEUGEOT 207

    S2000 1:32’51.2

    0’10

    8’44.0

    4.4

    45 98 TERRANOVA Daniele

    FENOLI Manuel

     ITA

     ITA

    MEDIAPROM RACING

    SUBARU IMPREZA

    R4 1:33’22.4 9’15.2

    31.2

    46 31 BAILONNI Gianluca

    RONCHI Daniele

     ITA

     ITA

    FORD FIESTA R5 1:33’33.3 9’26.1

    10.9

    47 72 POTENTE Luca

    PANNUNZIO Simone

     ITA

     ITA

    CALIBRA SRL

    PEUGEOT 207

    S2000 1:33’35.9

    0’05

    9’28.7

    2.6

    48 111 MARCHETTI Alessandro

    TURATTI Giulio

     ITA

     ITA

    RENAULT CLIO R3C 1:33’37.7

    0’05

    9’30.5

    1.8

    49 26 DE BELLIS Riccardo

    CASTIGLIONI David

     ITA

     ITA

    FORD FIESTA R5 1:33’39.0

    0’35

    9’31.8

    1.3

    50 23 RAYNERI Roberto

    BEVIONE Flavio

     ITA

     ITA

    FORD FIESTA R5 1:33’41.6 9’34.4

    2.6

    51 57 GROSSI Renzo

    GROSSI Alice

     ITA

     ITA

    P.A. RACING

    SKODA FABIA

    S2000 1:33’56.7

    0’05

    9’49.5

    15.1

    52 90 BELLI Marco

    LUCCHETTI Marco

     ITA

     ITA

    MOVISPORT

    MITSUBISHI EVO X

    R4 1:34’05.7 9’58.5

    9.0

    53 89 MESSORI Dario

    LAVAZZA Christian

     ITA

     ITA

    COLOMBI RACING TEAM

    PEUGEOT 207

    S2000 1:34’09.9

    0’10

    10’02.7

    4.2

    54 116 GHENO Tobia

    GRIMALDI Fabio

     ITA

     ITA

    MOTOR GROUP

    RENAULT CLIO

    R3C 1:34’15.0

    0’10

    10’07.8

    5.1

    55 101 GABBIANI Gian Maria

    SANGIULIANO Rachele

     ITA

     ITA

    MITSUBISHI EVO X R4 1:34’16.9

    0’20

    10’09.7

    1.9

    56 112 SPATTI William

    REBOLDI Flavio

     ITA

     ITA

    NEW TURBOMARK ASD

    RENAULT CLIO

    R3C 1:34’31.9 10’24.7

    15.0

    57 35 CORDONI Mario

    CALLERI Gilberto

     ITA

     ITA

    FORD FIESTA LDI R5 1:34’33.8

    0’15

    10’26.6

    1.9

    58 83 COLOMBO Massimo

    SALA Matteo

     ITA

     ITA

    NICO RACING

    PEUGEOT 207

    S2000 1:34’36.1 10’28.9

    2.3

    59 80 DEGANI Michele

    MARAI Daniele

     ITA

     ITA

    TWISTER ITALIA

    PEUGEOT 207

    S2000 1:34’43.3

    0’05

    10’36.1

    7.2

    60 56 PATERA Silvano

    CAMOIRANO Ilaria

     ITA

     ITA

    NEW TURBOMARK ASD

    PEUGEOT 207

    S2000 1:35’06.2

    0’05

    10’59.0

    22.9

    61 71 BIANCO Riccardo

    PERUZZI Mauro

     ITA

     ITA

    POWER CAR TEAM

    PEUGEOT 207

    S2000 1:35’20.7

    0’20

    11’13.5

    14.5

    62 28 OGLIARI Giacomo

    ZOLLER Johann

     ITA

     SUI

    DPD GROUP

    FORD FIESTA

    R5 1:35’24.2 11’17.0

    3.5

    63 40 MIRAGLIA Marco

    COLOMBO Anna

     ITA

     ITA

    VS CORSE

    PEUGEOT 208

    R5 1:36’02.2 11’55.0

    38.0

    64 54 GARCIA Michele

    MENCHINI Marco

     ITA

     SUI

    GRANDE PUNTO ABARTH S2000 1:36’14.0

    0’05

    12’06.8

    11.8

    65 93 HELOISE Johan

    MOMETTI Roberto

     FRA

     ITA

    SUBARU IMPREZA R4 1:36’28.8

    0’05

    12’21.6

    14.8

    66 121 NOVAGLIO Nicola

    SOMASCHINI Rachele

     ITA

     ITA

    DP AUTOSPORT

    RENAULT CLIO

    R3T 1:36’33.5

    0’20

    12’26.3

    4.7

    67 97 BRIGNOLI Ivan

    BRIGNOLI Paolo

     ITA

     ITA

    BM RACING ASD

    MITSUBISHI EVO X

    R4 1:37’38.8

    0’05

    13’31.6

    1’05.3

    68 50 BALDACCI Mirko

    MASSARO Alessandro

     ITA

     ITA

    POWER CAR TEAM

    PEUGEOT 207

    S2000 1:37’41.4 13’34.2

    2.6

    69 115 FENATI Romano

    GABRIELLI Davide

     ITA

     ITA

    POWER CAR TEAM

    RENAULT CLIO

    R3C 1:37’49.1

    0’15

    13’41.9

    7.7

    70 92 PEDERZANI Maurizio

    RETO Mirko

     ITA

     ITA

    METECO CORSE

    SUBARU IMPREZA

    R4 1:37’51.0 13’43.8

    1.9

    71 53 ARTINO Luca

    TRICOLI Giuseppe

     ITA

     ITA

    ART MOTORSPORT

    PEUGEOT 207

    S2000 1:38’13.2

    0’15

    14’06.0

    22.2

    72 118 PEDERZANI Riccardo

    BATTAGLIA Lino

     ITA

     ITA

    METECO CORSE

    RENAULT CLIO

    R3C 1:38’22.3

    0’10

    14’15.1

    9.1

    73 110 SERINI Stefano

    MIGLINI Massimiliano

     ITA

     ITA

    NEW TURBOMARK ASD

    RENAULT CLIO

    R3C 1:38’31.8

    0’25

    14’24.6

    9.5

    74 87 DE MARTINI Simone

    BAGGIO Lucio

     ITA

     ITA

    STEP FIVE MOTORSPORT

    FORD FIESTA

    S2000 1:40’09.4 16’02.2

    1’37.6

    75 113 PELLITTERI Antonino

    DI PRIMA Eros

     ITA

     ITA

    ISLAND MOTORSPORT

    RENAULT CLIO

    R3C 1:41’00.2

    1’15

    16’53.0

    50.8

    76 119 PALAZZIN Maurizio

    TERRASSAN Nicola

     ITA

     ITA

    POWER CAR TEAM

    RENAULT CLIO

    R3C 1:41’26.4

    0’05

    17’19.2

    26.2

    DNF
    4 RE Felice

    BARIANI Mara

     ITA

     ITA

    D-MAX SWISS

    CITROEN DS3

    WRC16 NP TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX 2
    6 FONTANA Fabrizio

    SAVASTANO Simona

     ITA

     ITA

    FORD FOCUS WRC20 RIT TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX
    8 CAVALLINI Tobia

    ROSSETTO Andrea

     ITA

     ITA

    JOLLY CLUB

    FORD FIESTA

    WRC16 RIT TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX
    24 RIZZELLO Francesco

    CICOGNINI Monica

     ITA

     ITA

    P.A. RACING

    FORD FIESTA

    R5 RIT TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX
    30 BRUSA Cesare

    LENZI Virginia

     ITA

     ITA

    P.A. RACING

    PEUGEOT 208

    R5 RIT TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX
    41 MELLA Stefano

    MARCHIONI Gianluca

     SUI

     ITA

    FORD FIESTA R5 RIT TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX
    55 BELAABDOUNI Amine

    ALTAFIN Giorgio

     ITA

     ITA

    PEUGEOT 207 S2000 RIT TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX
    59 SCIASCIA Patrizia

    SPINETTA Silvia

     ITA

     ITA

    WINNERS RALLY TEAM

    PEUGEOT 207

    S2000 NP TAPPA 2 (PS 7) – ASCARI 1
    74 DI BENEDETTO Alfonso

    ABATECOLA Gino

     ITA

     ITA

    S.G.B. RALLYE

    PEUGEOT 207

    S2000 RIT TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX
    75 PINZANO Corrado

    CERUTTI Mario

     ITA

     ITA

    P.A. RACING

    PEUGEOT 207

    S2000 RIT TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX
    78 VELLANI Roberto

    AMADORI Luca

     ITA

     ITA

    POWER CAR TEAM

    PEUGEOT 207

    S2000 NP TAPPA 2 (PS 7) – ASCARI 1
    82 REDUZZI Damiano

    MAIFREDINI Giovanni

     ITA

     ITA

    SKODA FABIA S2000 NP TAPPA 2 (PS 7) – ASCARI 1
    91 SASSI Alberto

    CANGINI Fabio

     ITA

     ITA

    MITSUBISHI EVO IX R4 NP TAPPA 2 (PS 5) – AUTODROMO 2
    95 MICHELINI Rudy

    “CIAVA”

     ITA

     ITA

    MOVISPORT

    MITSUBISHI EVO IX

    R4 RIT TAPPA 1 (CO 2A) – ASSISTENZA
    96 ANTONUCCI Roberto

    ANTONUCCI Herbert

     ITA

     ITA

    WINNERS RALLY TEAM

    MITSUBISHI EVO IX

    R4 RIT TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX
    99 RICCARDI Enrico

    CONTINI Alberto

     ITA

     ITA

    NEW DRIVER’S TEAM

    SUBARU IMPREZA

    R4 RIT TAPPA 2 (PS 4) – MAXI GRAND
    222 CAIROLI Tony

    ROMANO Matteo

     ITA

     ITA

    CITROEN DS3 WRC16 RIT TAPPA 3 (PS 9) – GRAND PRIX

    Σχόλια

    Σχόλια