GP Ρωσίας: Νίκη τίτλου για Hamilton

Ο Lewis Hamilton κατέκτησε τη νίκη στο Grand Prix Ρωσίας και πλέον είναι αγκαλιά με το 3ο πρωτάθλημα

Ο Lewis Hamilton κατέκτησε τη νίκη στο Grand Prix Ρωσίας και πλέον είναι αγκαλιά με τον 3ο τίτλο, καθώς μετά την εγκατάλειψη του Nico Rosberg η διαφορά μεγάλωσε πάρα πολύ. Πίσω από τον Βρετανό στη 2η θέση τερμάτισε ο Sebastian Vettel ο οποίος πλέον είναι 2ος στο πρωτάθλημα οδηγών. Το βάθρο συμπλήρωσε ο Sergio Perez ο οποίος είχε να γευτεί τη σαμπάνια από το Μπαχρέιν του 2014.

Η μεγάλη ημέρα του Grand Prix Ρωσίας ξεκίνησε και με τους 20 οδηγούς στο grid καθώς ο Sainz πήρε το ΟΚ από τους γιατρούς της FIA και αγωνίστηκε κανονικά. Ο ουρανός πάνω από το Sochi ήταν συννεφιασμένος αλλά αυτή τη φορά η βροχή έμεινε μακριά. Η θερμοκρασία στον αέρα ήταν στους 18 βαθμούς και στην επιφάνεια της ασφάλτου στους 28.

Όταν έσβησαν τα κόκκινα φώτα είχαμε όμορφη μονομαχία για την κορυφή με τον Rosberg τελικά να κρατά τον Hamilton πίσω του. Πίσω από τις δύο Mercedes, ο Raikkonen εκκίνησε πολύ καλά και μετά από μερικές στροφές είχε περάσει τους Vettel, Bottas με αποτέλεσμα να ανέβει 3ος. Ωστόσο ο πρώτος γύρος δεν συμπληρώθηκε καθώς είχαμε επαφές στις πίσω θέσεις. Οι Ericsson-Hulkenberg είχαν μείνει μέσα στην πίστα κι έτσι βγήκε το SC.

Με την επανεκκίνηση ο Bottas πήρε πίσω τη θέση του από τον Raikkonen κι ο Rosberg διατήρησε ξανά την πρωτοπορία. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια για τον Γερμανό καθώς στον 8ο γύρο μπήκε στα pit και εγκατέλειψε από μηχανικό πρόβλημα στην W06.

Στον 13ο γύρο το SC μπήκε ξανά στην πίστα καθώς ο Grosjean είχε ένα μεγάλο ατύχημα στη στροφή 3. Ο Γάλλος έχασε τον έλεγχο της Lotus κι έπεσε στις μπαριέρες. Στη συνέχεια μεταφέρθηκε στο ιατρικό κέντρο της πίστας και διαγνώστηκε πως δεν υπήρχε κάποιος τραυματισμός.

Με την επανεκκίνηση οι Hamilton-Bottas παρέμειναν στις θέσεις τους αλλά πιο πίσω ο Vettel εξαπόλυσε επίθεση στον Raikkonen. Ο Γερμανός αφού πίεσε ασφυκτικά πέρασε τον Φινλανδό κι ανέβηκε 3ος.

Στον 20ο γύρο η πρώτη 5άδα είχε ως εξής: Hamilton, Bottas, Vettel, Raikkonen και Kvyat. Στη συνέχεια ο Vettel πίεσε κι έφτασε πίσω από τον Bottas αλλά δεν είδαμε μάχη καθώς ο Φινλανδός μπήκε για αλλαγή ελαστικών στον 26ο γύρο. Η Ferrari δεν απάντησε αμέσως και κράτησε τους οδηγούς της στην πίστα μερικούς ακόμα γύρους. Όταν τελικά ο Vettel έκανε το δικό του pitstop κατάφερε να βγει 2ος μπροστά από τον Bottas. Το ίδιο προσπάθησε να κάνει κι ο Raikkonen, αλλά δεν τα κατάφερε κι έμεινε πίσω από τη Williams στην 4η θέση.

Μέχρι τον 35ο γύρο είχαν ολοκληρωθεί όλες οι αλλαγές ελαστικών στην κορυφή κι ο Hamilton οδηγούσε με άνεση τον αγώνα. Πίσω του ήταν οι Vettel, Perez, Ricciardo και Bottas. Οι Perez και Ricciardo είχαν βρεθεί αρκετά ψηλά καθώς είχαν αλλάξει τη στρατηγική τους με τα SC.

Ενώ στην κορυφή τα πράγματα είχαν ξεκαθαρίσει, λίγο πιο πίσω οι Ricciardo, Bottas και Raikkonen πάλευαν για την 4η θέση. Στον 45ο γύρο ο Bottas πέρασε τον Ricciardo για την 4η θέση κι έβαλε πλώρη για τον Perez. Στους τελευταίους γύρους του αγώνα οι Perez και Ricciardo ταλαιπωρήθηκαν πολύ από τα ελαστικά τους καθώς είχαν κάνει την αλλαγή τους πολύ νωρίς, στον 12ο γύρο.

Στον 49ο γύρο ο Ricciardo πάρκαρε την RBR στην άκρη της πίστας εγκαταλείποντας με μηχανικό πρόβλημα. Παράλληλα ο Bottas είχε κολλήσει πίσω από τον Perez. O Raikkonen είχε μείνει πιο πίσω καθώς δεν μπορούσε να ακολουθήσει τον φρενήρη ρυθμό του συμπατριώτη του. Ο Μεξικανός έκανε πολύ καλή δουλειά κρατώντας τη Williams πίσω του. Αυτό βοήθησε τον Raikkonen να πλησιάσει και να μπει κι αυτός στη μάχη. Στον 52ο γύρο ο Perez δέχθηκε διπλή επίθεση κι έπεσε 5ος. Όχι για πολύ όμως καθώς οι Bottas-Vettel είχαν επαφή στον τελευταίο γύρο του αγώνα, με τον Bottas να εγκαταλείπει στις μπαριέρες και τον Raikkonen να πληγώνει σοβαρά τη Ferrari. Έτσι ο Perez βρέθηκε ξανά 3ος!

Όταν έπεσε η καρό σημαία ο Hamilton πήρε τη νίκη μπροστά από τον Vettel. Ο Perez συμπλήρωσε το βάθρο και πίσω του οι Massa, Raikkonen, Kvyat, Nasr, Maldonado, Button και Alonso τη 10άδα.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται σε δύο εβδομάδες στο Austin των ΗΠΑ.