GP Monaco: Ανέλπιστη νίκη Rosberg, λόγω λάθους της Mercedes

Ο Rosberg έγραψε ιστορία με την 3η σερί νίκη στο Μονακό αλλά την οφείλει στο τραγικό λάθος της Mercedes

Ο Nico Rosberg πήρε μια ανέλπιστη νίκη στο Grand Prix του Μονακό μετά το τραγικό λάθος της Mercedes η οποία κάλεσε τον Lewis Hamilton για αλλαγή ελαστικών όταν βγήκε το Αυτοκίνητο Ασφαλείας στην πίστα. Η απόφαση ήταν λανθασμένη καθώς οι Rosberg και Sebastian Vettel έμειναν στην πίστα με τα ίδια ελαστικά κι αυτό στέρησε μια σπουδαία νίκη στον Hamilton. Στη 2η θέση ο Vettel ο οποίος άντεξε στην πίεση του Hamilton στους τελευταίους γύρους και πρόσφερε πολύτιμους βαθμούς στη Ferrari. Ο Hamilton τερμάτισε στην 3η θέση αλλά μετά βίας ανέβηκε στο βάθρο και πήρε τη σαμπάνια.

Η μεγάλη ημέρα στου Grand Prix Monaco ήταν ηλιόλουστη με τη θερμοκρασία στους 19 βαθμούς στον αέρα και στους 35 στην επιφάνεια της ασφάλτου. Εκτός από τον Sainz ο οποίος εκκινούσε από το pitlane λόγω ποινής, όλοι οι υπόλοιποι οδηγοί βρέθηκαν στο grid χωρίς προβλήματα.

Όταν σβήσανε τα κόκκινα φώτα οι οδηγοί έφυγαν καθαρά κι έστριψαν χωρίς επαφές. Ο Hamilton κράτησε την πρώτη θέση και πιο πίσω ο Kvyat πέρασε τον Ricciardo. Όμως σε μερικές στροφές πιο κάτω οι Hulkenberg και Massa αντιμετώπισαν προβλήματα προκαλώντας ζημιές στα μονοθέσιά τους. Και οι δύο μπήκαν για αλλαγή εμπρός πτέρυγας και συνέχισαν από το τέλος του grid.

Λίγο αργότερα οι αγωνοδίκες έδωσαν ποινή 5 δευτερολέπτων στον Alonso καθώς ήταν ο υπαίτιος για τη σύγκρουση με τον Hulkenberg στον πρώτο γύρο. Μετά από 10 γύρους αγώνα, ο Hamilton είχε φτιάξει μια διαφορά 3 δευτερολέπτων από τον Rosberg και πίσω τους ακολουθούσαν οι Vettel, Kvyat και Ricciardo. Στην ουρά της 10άδας είχαν μπει οι δύο McLaren των Button και Alonso, ενώ ο Maldonado ήταν ο πρώτος που εγκατέλειψε τον αγώνα με πρόβλημα στο brake by wire σύστημα της Lotus.

Στους επόμενους 10 γύρους οι διαφορές μεταξύ των Hamilton, Rosberg και Vettel ήταν σταθερές με μικρές αυξομειώσεις. Πιο πίσω ο Kvyat είχε χάσει την επαφή του από την πρώτη 3άδα κι ο Raikkonen έχανε χρόνο πίσω από τον Ricciardo. Στην ουρά της 10άδας οι δύο McLaren κρατούσαν σταθερά τις θέσεις τους.

Στη συνέχεια οι πρωτοπόροι βρήκαν κίνηση με πιο αργούς συνδυασμούς. Ο Hamilton επωφελήθηκε καθαρίζοντας γρήγορα από τα ντουμπλαρίσματα με αποτέλεσμα να αυξήσει τη διαφορά του.

Στον 29ο γύρο ο Kvyat άνοιξε τον χορό των pitstop για τους πρωτοπόρους βάζοντας τη μαλακή γόμα. Στον 31ο γύρο μπήκε ο Verstappen αλλά ο πίσω δεξιός τροχός δεν του έκανε τη χάρη να μπει σωστά κι έχασε πολύτιμο χρόνο.

Στον 34ο γύρο ήταν σειρά του Alonso για πολύ μαλακή γόμα. Ο Ισπανός εξέτισε και την ποινή του από την επαφή με τον Hulkenberg. Παράλληλα ο Raikkonen είχε κολλήσει πίσω από τον Ricciardo και πίεζε για την 4η θέση. Μπροστά ο Hamilton είχε ανοίξει τη διαφορά του στα 7 δευτερόλεπτα κι ο Rosberg κρατούσε πίσω του τον Vettel.

Στον 37ο γύρο οι Vettel, Button και Ricciardo μπήκαν για μαλακή γόμα. Αυτό έδωσε το σύνθημα και στους υπόλοιπους. Έναν γύρο μετά μπήκαν οι Rosberg, Raikkonen και στον 39ο ο Hamilton. Μετά το pitstop, ο Hamilton διατηρούσε την 1η θέση κι ο Rosberg οριακά βγήκε μπροστά από τον Vettel. Πίσω τους στην 4η θέση ήταν ο Kvyat. Ο Raikkonen κατάφερε με τη στρατηγική να περάσει τον Ricciardo κι ανέβηκε 5ος. Τη 10άδα συμπλήρωναν οι Perez, Button, Alonso και Nasr.

Στον 43ο γύρο το όνειρο της McLaren για διπλό τερματισμό στους βαθμούς διαλύθηκε καθώς ο Alonso πάρκαρε την MP4-30 στην έξοδο της St. Devote κι εγκατέλειψε με πρόβλημα στο κιβώτιο ταχυτήτων.

Στον 55ο γύρο ο Hamilton είχε φτιάξει μια διαφορά 12 δευτερολέπτων από τον Rosberg ακολουθώντας έναν δικό του ξεχωριστό ρυθμό. Ο Rosberg κρατούσε τη 2η θέση αλλά είχε πίσω του τον Vettel σε απόσταση αναπνοής. Οι Kvyat και Raikkonen στις θέσεις 4 και 5 δεν απειλούσαν και δεν απειλούνταν.

Ενώ δεν υπήρχε μάχη στην κορυφή, στην ουρά της 10άδας ο Verstappen προσπαθούσε να περάσει τον Grosjean και να μπει στους βαθμούς. Ο Ολλανδός στον 61ο γύρο προσπάθησε να επωφεληθεί από τις μπλε σημαίες αλλά ο Γάλλος έπαιξε έξυπνα και έμεινε μπροστά. Δύο γύρους αργότερα ο Verstappen προσπάθησε να περάσει στην St. Devote αλλά έκανε λάθος κι έπεσε πάνω στη Lotus με αποτέλεσμα να καταστρέψει την εμπρός ανάρτηση της Toro Rosso. Η σύγκρουση ήταν δυνατή κι ο Ολλανδός έπεσε με μεγάλη ταχύτητα ευθεία στις μπαριέρες. Ευτυχώς δεν χτύπησε και βγήκε από το μονοθέσιο χωρίς προβλήματα. O Grosjean στάθηκε τυχερός και κατάφερε να συνεχίσει τον αγώνα.

Αμέσως βγήκε το Αυτοκίνητο Ασφαλείας και οι διαφορές μηδενίστηκαν. Στον 65ο γύρο ο Hamilton μπήκε στα pit για φρέσκα ελαστικά αλλά οι Rosberg και Vettel έμειναν στην πίστα. Αυτό έριξε τον Βρετανό στην 3η θέση. Η Mercedes πήρε λάθος απόφαση και τελικά ο Hamilton βγήκε χαμένος.

Στον 71ο γύρο το Αυτοκίνητο Ασφαλείας επέστρεψε στα pit κι ο αγώνας ξεκίνησε και πάλι. Ο Hamilton με φρέσκα πολύ μαλακά ελαστικά πίεσε ασφυκτικά τον Vettel αλλά τελικά ο Γερμανός κράτησε μέχρι την καρό σημαία.

Στον 73ο γύρο ο Ricciardo επιτέθηκε στον Raikkonen στη Mirabeau. Ο Αυστραλός έσπρωξε τον Φινλανδό ακουμπώντας τον και πέρασε 5ος.  Στη συνέχεια πέρασε και τον Kvyat για την 4η θέση. Στους τελευταίους 3 γύρους ο Ricciardo κόλλησε πίσω από τον Hamilton πιέζοντας για το χαμηλότερο σκαλί του βάθρου. Όμως ο Hamilton κατάφερε να κρατηθεί μπροστά μέχρι την καρό σημαία μειώνοντας κάπως τη ζημιά από τη λάθος απόφαση της Mercedes.

O Rosberg πήρε μια ανέλπιστη νίκη λόγω του λάθους της Mercedes. Αυτή ήταν η 3η σερί νίκη του Γερμανού στο Μονακό και το πανηγύρισε έντονα. Με αυτούς τους 25 βαθμούς μείωσε κι άλλο τη διαφορά του από τον Hamilton στο πρωτάθλημα. Οι Vettel και Hamilton συμπλήρωσαν το βάθρο, με τον Γερμανό να προσφέρει πολύτιμους βαθμούς στη Ferrari και τον Βρετανό να θέλει να δείρει όποιον είχε μπροστά του.

Το φετινό GP στο Μονακό εκτός από το τραγικό λάθος της Mercedes θα μείνει στην ιστορία και για τη McLaren-Honda, η οποία πήρε τους πρώτους της βαθμούς με τον Button να τερματίζει 8ος.

O Hamilton διατηρεί την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα με 126 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση βρίσκεται ο Rosberg με 116 βαθμούς και τρίτος ο Vettel με 98 βαθμούς. Οι Raikkonen και Bottas ακολουθούν με 60 και 42 αντίστοιχα.

Στους κατασκευστές η Mercedes έχει 242 βαθμούς, η Ferrari 158, η Williams 81, η Red Bull 52 και η Sauber 21.

Το πρωτάθλημα συνεχίζεται σε δύο εβδομάδες στον Καναδά.