Νικητής ο Kubica στο Rally Monza

Ο Robert Kubica κέρδισε τον Valentino Rossi στο περίφημο Rally Monza Show

Ο Robert Kubica ήταν ο μεγάλος νικητής του Rally Monza Show. Ο οδηγός WRC της Ford κέρδισε τον μεγάλο του αντίπαλο Valentino Rossi για 12,5 δευτερόλεπτα κάνοντας ένα πολύ δυνατό comeback την τελευταία ημέρα του Ράλι.

Ο Πολωνός κέρδισε τις δύο πρώτες ειδικές της Παρασκευής, ωστόσο ο Rossi με Ford Fiesta WRC αντεπιτέθηκε το Σάββατο κερδίζοντας 4 ειδικές και ανέβηκε στην πρώτη θέση. Την Κυριακή όμως ο πρώην οδηγός Formula 1 πήρε το αίμα του πίσω κερδίζοντας τις δύο ειδικές και κατακτώντας τελικά τη νίκη. Ο Kubica κέρδισε επίσης τον Rossi στο Master Show.

Στην 3η θέση του βάθρου τερμάτισε ο Stefano d’Aste, οδηγός WTCC, ενώ την εξάδα έκλεισαν οι Davide Brivio (manager Suzuki MotoGP) και Toni Cairoli (πολυπρωταθλητής Motocross).